Previous Autumn Shows

Here are some photos from earlier shows to inspire you to take part!

IMG_4435
Trophy winners
IMG_4262
Winner of Stevens Memorial Cup for best fruit exhibit

 

IMG_4266
Dessert and culinary apples
IMG_4268
‘Any other fruit’ – fuzzy kiwifruit from a walled garden
IMG_4271
Prize pumpkins

 

IMG_4273
Red hot chilli peppers
IMG_4278
‘October Harvest’ a winning collection of mixed vegetables – judged on presentation, quality and variety
IMG_4279
Floral arrangement winner ‘Golden Hues’ with fruit, vegetables, corn and seed heads
IMG_4291
Unusual varieties of tomatoes
IMG_4288
Waiting trophies
IMG_4313
Line-up of winning smiles
IMG_4317
Pam’s Tea Team: from left Jane Godfrey, Ruth Katz, Pam Corbin, Priscilla Taylor, Rosemary Britton and Gerry Hampton who provided show visitors with delicious home baked cake and fresh-brewed tea and coffee all afternoon
IMG_4311
Presentation of £700 by the Horticultural Society to Mrs Ethelston’s School Building Fund: from left Society chairman Jenny Harding, school trustee chairman Neil Pullinger, headteacher Mary-Ann Crafter with pupils, and school trustee treasurer Martin Whitehead
IMG_3752
Joy Everington, judge of fruit and vegetable classes, with show steward Anne Prince and trainee judge Ian Hallet

IMG_3758 

Frank Warriner, flower judge

IMG_3743Dahlias arranged for effect

IMG_3746Japanese anemones and Michaelmas daisies

IMG_3741Jellies: rowan and crabapple, blackberry and apple, redcurrant, and bramble

IMG_3759                       Paula Wyon-Brown – judge of cookery, preserves and fun classes

IMG_3776Cold sweets and puddings – the judge’s note says: ‘This class was almost impossible to judge – beautifully presented and some wonderful flavours’

IMG_3778Summer chutneys

 2013 SHOW RESULTS

Bullock Cup (most points overall) John Wood
Dr Mutch Cup (best exhibit roses) Tony Cook
Dahlia Trophy (best exhibit) Roy Keeley
Musto Cup (most points vegetables) John Wood
Stan Parker Cup (best exhibit chrysanthemums) Roy Keeley
Stevens Memorial Cup (best exhibit fruit) David Edwards
Stobo Memorial Cup (best exhibit tomatoes) Paula Wyon-Brown
Mrs Thomas Cup (most points home produce) Ann Prince
Diploma (best exhibit pot plants) Sylvia Rickard
Diploma (best exhibit vegetables) Jane Garland.

Prizes in the Fun Classes went to:
Chris Corbyn for A Christmas Card
Rosemary Bowler for the Longest Bean
Rosemary Bowler for the Tastiest Raspberry
Peter Hampton for his photograph of a Local Snow Scene
IMG_3786Chairman Jenny Harding presents John Wood with the Musto Cup for most points in the vegetable classes. John more importantly won the Bullock Cup for most points overall.

IMG_3794Smiling cup winners

Advertisements

Gardening, social events, shows, and visits in East Devon and West Dorset

%d bloggers like this: